• گروه آموزشی برنامه ریزی اجتماعی

 

 گروه برنامه ­ریزی اجتماعی، شهری و توسعه منطقه­ ای

گروه برنامه ­ریزی اجتماعی از سال 1362، در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه­ طباطبایی دایر گردید و در مقطع کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو نمود. از سال 1385 نیز در مقطع کارشناسی ارشد  (در رشته ­های برنامه ریزی شهری و برنامه­ ریزی توسعه منطقه ­ای) دانشجو می­ پذیرد. 

         


تاریخچه رشته برنامه ریزی اجتماعی

در سال 1354 رشته "عمران ملی و برنامه‌ریزی منطقه‌ای" با هدف پرورش افرادی که بتوانند نقش عمده‌ای در پیشرفت برنامه‌های عمرانی و توسعه جوامع شهری، روستایی و عشایری ایران ایفا نمایند، دایر شد.

پس از انقلاب در سال 1358رشته برنامه ریزی شهری و منطقه ای در مقطع کارشناسی که از رشته‌های نو پا در دانشگاه-های معتبر دنیا بود به عنوان یک رشته قوی بین رشته‌ای در کشور تأسیس گردید.

 در سال 1362پس از جریان انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه و سپس بازگشایی دوباره آن در سال 1363 رشته برنامه-ریزی شهری و منطقه ای مورد پذیرش واقع نشد و مقرر گردید که این رشته با 34 واحد از واحدهای تخصصی عمران ملی قدیم و به عنوان گرایشی در قالب یکی از دو رشته علوم اجتماعی یا جغرافیا قرار گیرد.

در نهایت برنامه ریزی اجتماعی ذیل رشته علوم اجتماعی به تصویب رسید.

موضوعات مورد بحث در رشته برنامه¬ریزی اجتماعی، عمدتاً مربوط به مسائل اجتماعی انسان و برنامه¬ریزی در خصوص آن است. در واقع این گرایش درصدد ایجاد جامعه انسانی توسعه یافته با استفاده از اصل برنامه ریزی است.

بدیهی است که با توجه به گستردگی عرصه "اجتماع"، قلمرو این علم وسعتی قابل توجه خواهد داشت. بطور نمونه در یک موضوع خاص، برنامه¬ریزی در هر یک از عرصه های روستایی، شهری و کشوری می تواند در دستور کار یک کارشناس برنامه ریزی اجتماعی باشد. لازم به ذکر است، حضور فعال در جامعه و استفاده مداوم از تحقیقات میدانی و نتایج آن، از مهمترین ویژگی های لازم برای یک کارشناس در این رشته است.

در حال حاضر علاوه بر دانشگاه علامه طباطبایی این رشته در دانشگاه¬های شیراز، تهران، شهید چمران اهواز نیز دایر می-باشد.

دانشگاه علامه طباطبایی از سال 1385 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در رشته برنامه¬ریزی توسعه منطقه¬ای نموده است و پس از آن در سال 1388 نیز دوره کارشناسی ارشد رشته «برنامه¬ریزی شهری» دایر گردیده و در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان مشغول به تحصیل می باشند.

اعضای گروه:

دکتر شیرین احمدنیا، دکتر محمود جمعه پور، مصطفی پودراتچی، دکتر علی خاکساری رفسنجانی، دکتر محمد شیخی، دکتر غلامرضا لطیفی، دکتر میترا عظیمی