• نشست های کمک به حل مسائل کشور

 

نشست کمک به حل مسائل کشور با عنوان:

 نقد و بررسی مسأله آلودگی هوای تهران: حمل و نقل عمومی در چشم انداز مدیریت شهری

مسئول برگزاری نشست: سرکار خانم دکتر نهال نفیسی از گروه مطالعات فرهنگی

تاریخ برگزاری نشست: 26 /9/ 1396- دانشکده علوم اجتماعی سالن ارشاد

(جزئیات مربوطه متعاقبا اعلام خواهد شد)

اهداف و ضرورت برگزاری نشست:

بر کسی پوشیده نیست که هوای تهران، به خصوص در ماه‌های سردتر سال، که اکنون در یکی از آنها قرار داریم، به شدت آلوده است. طبق گزارش سالانۀ شرکت کنترل کیفیت هوا، در سال ۹۵ در تهران ۸۹ روز هوای ناسالم داشته‌ایم، یعنی معادل سه ماه از سال. در این روزها، با افزایش غلظت ذرات معلق آلاینده با قطر زیر ۲.۵ میکرون مواجه بوده‌ایم؛ ذرات ریزِ کم‌وزنی که می‌توانند از بافت سلولی ریه‌ها و برونش‌ها عبور کرده و مستقیماً وارد خون شوند و تأثیرشان در ایجاد سرطان اثبات شده است (آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، سازمان بهداشت جهانی، ۱۲ ژوئن ۲۰۱2).

حال سؤال این است که چرا علی‌رغم اذعان به حادّی این مشکل و تصویب مصوبه‌ها و برنامه‌ها در این باره از سوی نهادهای مختلف مسئول، همچون «تصویب‌نامه در خصوص الزام دستگاه‌های اجرایی برای مقابله مؤثر با آلودگی هوا» مورخ ۱۳۹۳/۰۲/۱۰ یا برنامۀ پنج‌سالۀ دوم شهرداری تهران (بند ۲۰ از حوزۀ مأموریتی حمل‌و‌نقل و ترافیک)، همچنان با اجرایی نشدن مصوبات در این خصوص روبرو هستیم؟ مثلاً چرا بهبود وضعیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران هم از نظر کمّی و هم از نظر کیفی همچنان نسبت به بزرگراه‌سازی اولویت کمتر را به خود اختصاص داده است؟ دیدگاه و برنامۀ مسئولین جدید شهری، اعم از شهرداری و شورای شهر و وزارت کشور در این باره چیست؟ برای آلاینده‌های دیزلی چه فکری دارند؟ توسعۀ حمل و نقل عمومی را مهم‌تر می‌دانند یا توسعۀ بزرگراه‌ها را؟ با مصوبۀ برج‌باغ چه می‌کنند؟

در این نشست، جمعی متشکل از مسئولین شهری، ان‌جی‌اوهای فعال در حوزۀ محیط زیست شهری، و متخصصین دانشگاهی را گرد هم می‌آوریم تا مسألۀ آلودگی هوای تهران را در چشم‌انداز مدیریت شهری به نقد و بررسی بگذاریم. معتقدیم دانشکدۀ علوم اجتماعی مکان مناسبی برای چنین گردهم‌آیی‌‌هایی است، چرا که همۀ اقشار و گروه‌های اجتماعی، فارغ از تفاوت‌های طبقاتی، سیاسی، سنی، جنسیتی، فرهنگی، و غیره در این شهر نفس می‌کشند. مسألۀ آلودگی هوای تهران مسألۀ اجتماع است، هرچند که مانند سایر مسائل اجتماعی، در مورد آلودگی هوا هم بعضی اقشار نسبت به بعضی دیگر آسیب‌پذیرترند و همه به یک اندازه توان محافظت از خود با راهکارهای فردی و موقتی را ندارند. دقیقاً از همین روست که باید در این دانشکده به نقد و بررسی مسائل شهر و اجتماع با نظر به راهکارهای بادوام جمعی بپردازیم و مسئولین شهر را نیز به پاسخگویی به جمع واداریم.

محورهای اصلی و تخصصی نشست:

  • شیوه‌های عملی کردن و چرایی عملی نشدن قوانین و مصوباتی که به‌وضوح بر کیفیت بهتر هوای تهران تأثیر می‌گذارند، با نیم‌نگاهی به الویت‌های بودجه‌ای و برنامه‌ریزی در چشم‌اندازهای شهری
  • نقد و بررسی مصوبه های شهرداری و شورای شهر قبلی و شیوه برخورد شهرداری و شورای جدید با آنها
  • محور توسعه آتی تهران در حوزه حمل و نقل عمومی و بزرگراه­سازی