• آرشیو دانشکده در رسانه


تاج‌مزینانی در نشست نقد و بررسی سینمای رفاه

«من، دنیل بلیک»، فیلمی در نقد بوروکراسی و سیستم اداری کشور انگلیس، ساخته سال ۲۰۱۶ است که توانست برای این کارگردان شهیر، نخل طلای کن را به ارمغان بیاورد. در این فیلم، دنیل بلیک، مردی است که پس از سال‌ها کار، برای ازکارافتادگی‌اش به‌دنبال بیمه بیکاری است، اما با برخورد سرد و سخت سیستم اداری مواجه می‌شود و مشکلات دنیل بلِیک را در سنین پیری و بازنشستگی‌ دوچندان می‌کند.

علی اکبر تاج مزینانی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی، فیلم «من، دنیل بلیک» را یک بیانیه سیاسی قدرتمند علیه دولت ائتلافی جمهوری خواهان در انگلستان دانست و گفت: یکی از اهداف اساسی فیلم این است که ارزش ها و روش های دولتی در حوزه سیاستگذاری اجتماعی دولت وقت انگلیس را به بوته نقد و بررسی و چالش بکشاند.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: در فیلم مذکور، نقش مخرب نظام بروکراسی را در هدایت مردم به سمت استفاده از خدمات موسسات خیریه، گوشزد و اشاره می شود که سیاست های دولت محافظه کار، مردم را به سمت فقر بیشتر می کشاند.

وی افزود: گرسنگی، بی خانمانی، فقر و مسکن، مسائلی است که دنیل بلیک را به عنوان یکی از کارگران گذشته بریتانیا، در خود درگیر کرده و بیانگر سیاست های ناکارآمد نظام تامین اجتماعی این کشور است.

تاج مزینانی گفت: کارگردان در بخش‌هایی از فیلم، نقش بروکرات های سطح خیابان را در نظام رفاهی مورد بررسی قرار می‌دهد و این نقش را در شکلی افراطی به تصویر کشیده است. در بخش دیگری از فیلم نیز ناهماهنگی سیاستی و تعارض بین نهادهای اجرایی در بریتانیا مورد نقد قرار گرفته.

وی خاطرنشان کرد: بی توجهی به ویژگی های آدم ها در ممانعت از دریافت خدمات اجتماعی، مورد توجه و تاکید فیلم بوده است.

تاج مزینانی افزود: ارزش های خدمات اجتماعی و رفاه در فیلم بسیار مورد توجه قرار گرفته و همچنین حمله به رفاه خیریه ای را نیز به‌وضوح می توان دید. در بریتانیا ۶۰ درصد فعالیت خیریه ها به سمت مسائل مذهبی تمایل دارد و این فیلم می خواهد به ما بفهماند که دریافت خدمات از خیریه ها باید توسط خود فرد انتخاب شود.

وی ادامه داد: فیلم کن لوچ، نظام رفاهی را به عنوان نظام کنترل و نظارت مورد نقد قرار داده و این موضوع را به شدت نفی می کند.

تاج مزینانی در پایان گفت: موضوع دیگری که در فیلم اشاره شده و حتی در کشورهای توسعه یافته مانند بریتانیا نیز به چشم می خورد، شکاف دیجیتالی و مشکلاتی است که برای برخی از خدمت گیرندگان در کشورها پیش بینی شده و در حال وقوع است.

منبع خبر: عطنا

تاریخ درج خبر: 1398/07/21  -  ساعت درج خبر: ١٧:٠٦  -  شماره خبر: ١٠٠٦٨  -  تعداد بازدید: 26


خروج